Kapilaroskopia

jest nieinwazyjną, łatwą i bezpieczną techniką diagnostyczną, która umożliwia ocenę krążenia krwi w małych naczyniach (tzw. mikrokrążenia) w tak zwanych wałach paznokciowych. Najczęściej reumatolodzy badanie to wykonują u osób z objawem Raynauda. Objaw ten polega na łatwym ziębnięciu palców rąk lub stóp, zmianach koloru skóry w odpowiedzi na zimno lub stres, drętwienie, uczucie szczypania lub kłucia podczas ocieplenia lub łagodzenia stresu. Początkowa dotknięte obszary skóry zwykle najpierw stają się blade, następnie często zmieniają kolor na siny, a po ogrzaniu dotknięte obszary mogą zmienić kolor na czerwony. Chociaż objaw Raynauda najczęściej dotyka palców rąk i stóp, może również wpływać w innych miejscach ciała, takich jak nos, usta, uszy, a nawet sutki. Po podgrzaniu powrót krwi do normalnego miejsca może zająć 15 minut.

Więcej informacji do pobrania w pliku PDF poniżej:

Kapilaroskopia - info dla pacjentów.pdf

USG mięśniowo-szkieletowe

Ultrasonografia czyli USG układu mięśniowo-szkieletowego (MSK) to bardzo przydatne i bezbolesne narzędzie używane do uzyskiwania w czasie rzeczywistym obrazów mięśni, ścięgien, więzadeł, nerwów oraz chrząstek.

Ten rodzaj ultrasonografii jest szczególnie pomocny w diagnostyce ortopedycznej oraz reumatologicznej. Do zalet tego badania należy również brak promieniowania.

Badanie to służy do diagnozowania szerokiego zakresu urazów i chorób przewlekłych, w tym naderwania mięśni, zapalenia ścięgien, zapalenia kaletki maziowej, problemów ze stawami, różnych zapaleń stawów, guzów czy torbieli.

Ultrasonografia wykorzystywana jest również do dokładnego nakłuwania stawów,, ponieważ pozwala na wizualizację igły oraz stawów i tkanki miękkiej w czasie rzeczywistym.

Badanie ultrasonograficzne jest zwykle bezbolesne i trwa około 20-30 minut.